Comparison February 2019.

The last couple of weekends, February 1st and 8th , I took notes of regular prices per 100g comparing Sobey’s and Bulk Barn. I like to compare once in a while just to make sure the price is right shopping at Bulk Barn. This is just a partial of what I would buy. These prices most Likly fluctuate too and are not “sale” prices. I did my best at the grocery store to choose the cheapest/bulk amount to get the lowest price. Keep in mind, big name brands would be more expensive as well as smaller quanities.

Product
Dollar per 100g at Bulk Barn
Dollar per 100g at Sobey’s
Hickory Sticks
1.15
1.26
Pretzels
.51
.70
Sunflower seeds in shell
.49
1.19
Ground coffee
2.75
1.25 (Kurig pods are $7.40)
Hot chocolate
1.03
.94
Popcorn kernels
.30
.23
cashew
2.88
3.50
Peanuts
.66
1.09
Almonds
2.27
3.50
Peanut butter
1.10
.59
Almond butter
2.64
2.35
large Rolled Oats
.21
.33
Shreddies
.95
.83
Cheerios
.97
1.05
All purpose flour
.22
.14
Active Dry Yeast
1.80
3.61
Quick Rise Yeast
1.80
4.59
White Sugar
.18
.14
Dark Brown Sugar
.24
.26
Icing Sugar
.24
.25
Baking Powder
.84
1.46
Baking Soda
.28
.25
Shortening
.75
Fluffo .77
Dark Chocolate Chips
Callets 2.64
Hershey’s 1.44
Milk Chocolate Chips
1.28
1.33
Semi Sweet Chocolate Chips
.98
1.20
Cocoa
1.26
1.76
Gravy
chicken .96 and Brown 1.03
7.96 for packets of powder
Rice (parboiled)
.46
.45
Chick Pea
.38
.50
Arrowroot flour
For baby powder .95
Johnson’s baby powder .96

As you can see, some items are more expensive at Bulk Barn, but overall, there is a lot of savings! Also on the plus side is the fact that individuals can avoid plastic packaging. Even more so recyclable packaging too. The cost and amount of energy to recycle plastics is too much. Sometimes the plastics can not be processed due to unforeseen circumstances. Less garbage and less recyclables is a good thing! Not to mention box board. single use compostable, but it takes a lot of energy to produce them. Cardboard too, takes energy and resources to break them down and turn into something new.

Package free when possible! DIY when possible! Share ideas and solutions with others.

Bulk Barn carries so much. My local store does anyways, and I know there are bigger Bulk Barns and also different types of Bulk stores. My local store carries treats, candy, chocolate, baking needs, dried fruit, nuts, rice of all sorts and beans. Spices, sprinkles, coffee, tea and pasta. Dog food and dog treats as well as bird seed. They have soaps and shampoo bars, soap nuts and washing soda. Honey, Butters and coconut oil. cereals, oats and other grains. There are so many options!! I find our shopping list is small and not a whole lot of variety, but I would like to grow it and let this package free option help me along the way!

Here is a link to my first comparison back in July of 2018.

Here is a link to my second comparison back in October of 2018.

2 responses on “Comparison February 2019.”

  1. I haven’t done such an intense comparison (super helpful!), but have tallied average month of groceries to compare before and after making some significant changes to reduce plastic and other food packaging waste and so far the monthly averages are about the same!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *