Comparison

3 weeks ago I took notes of prices per 100g of different products between Bulk Barn and my local grocery store, Sobey’s. These prices are 3 weeks old and have or will probably change. There are positives and negatives on both sides. I like to keep in mind the packaging material and prices. Is it worth the extra nickles to avoid plastic? Paper? Recyclable containers? Fill your own container and go plastic free?

See Full Table – Price Comparisons
Product per 100g
$ at Bulk Barn.
$ at Sobey’s
Pretzels
0.63 
0.70 ×
Rice
0.48
0.45 plastic bag ×
Honey
1.41 ×
0.80 recyclable
Pistachios
3.04
3.00 plastic bag ×
Almonds
2.60
3.99 ×
Walnuts
2.99
3.19 ×
Chicken Gravy
0.96
7.96 ×
Brown Gravy
1.03
7.96 ×
Large Rolled Oats
0.27
0.33 ×
Cocoa
1.67
1.76 ×
Hot Chocolate
1.03
1.33 ×
Dark Brown Sugar
0.29
0.25 plastic bag ×
Powder Sugar
0.29
0.25 plastic bag ×
White Sugar
0.18 ×
0.14 paper bag
All Purpose Flour
0.27
0.27 2.5kg paper bag
Salt
0.18
0.20 ×
Baking Soda
0.27
0.25 box
Baking Powder
0.84
1.46 ×
Dry Active Yeast
1.80
3.52 ×
Popcorn Seeds
0.40 ×
0.33 recyclable
Corn Starch
0.46
0.55 ×
Gumballs
0.18
0.98 Wal-Mart ×
Ground Coffee
2.64
8.32 K-cups(12) ×

I prefer the Bulk Barn for many of these products. Of course freshness is desired. I can bring in my own containers to fill, as long as they are clean.  Firstly they need to be weighed at the counter and the cashier will mark the weight per kg on the container. Collect your product and re-weigh and the cashier will take off the container weight marked.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *